PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

Brachyterapia

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak

BRACHYERAPIA HDR i BRACHYERAPIA LDR
Brachyterapia raka stercza posiada tradycję o kilkadziesiąt lat dłuższą niż naświetlanie z pól zewnętrznych.
Polega ona na umieszczeniu promieniotwórczego izotopu bezpośrednio w guzie nowotworowym lub w bliskich jemu tkankach. Dzięki krótkiemu dystansowi odziaływania tych promieni możliwe jest dowolne modelowanie rozkładu dawki, dostosowując je do potrzeb danego obszaru naświetlania tak, by nowotwór otrzymał dawkę jak największą, a otaczające go zdrowe struktury jak najmniejszą, lub wcale.

Obecnie istnieje kilka technik brachyterapii. W leczeniu raka stercza wykorzystuje się dzisiaj technikę o dużej mocy dawki tzw. Brachyterapię HDR, lub technikę o niskiej mocy dawki tzw. Brachyterapię LDR.

Moc dawki, czyli natężenie promieniowaniaw Brachyterapii HDR przekracza 12 Gy na godzinę (z regóły 100 do 300 Gy na godzinę).
Moc dawki w Brachyterapii LDR sięga najwyżej do 2 Gy na godzinę, (w technice leczenia raka prostaty 0,4 Gy na godzinę ) czyli jest zdecydowanie mniejsza. Dla porównania moc dawki podczas naświetlania akceleratorami (przyśpieszaczami liniowymi) czyli podczas naświetlania z pól zewnętrznych wynosi  od 4 do 10 Gy na minutę.

Różnice w wysokości mocy dawki mają swoje odzwierciedlenie w odmiennych reakcjach biologicznych komórek zmian nowotworowych i komórek tkanek zdrowych na naświetlanie.

Zobacz jeszcze: