PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

Brachyterapia HDR

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak

W Brachyterapii HDR wykorzystuje się źródła naświetlania o dużej mocy dawki. Brachyterapia HDR stosowana jest z regóły jako metoda uzupełniająca proces naświetlania z pól zewnętrznych. Najczęściej po 25 sesjach naświetlania z pól zewnętrznych akceleratorami, następuje jeden zabieg brachyterapii LDR podnoszący wysokość dawki całkowitej na poziom pozwalający na zniszczenie komórek nowotworu.

Niektóre ośrodki radioterapeutyczne stosują jednak Brachyterapię HDR jako samodzielną metodę radykalnego eliminowania raka prostaty. Ze względu na wysoką moc dawki źródła promieniowania, (najczęściej izotopu Irydu 192) nie można zaaplikować dawki koniecznej do zniszczenia nowotworu jednorazowo, tylko tak jak to ma miejsce przy naświetlaniu z pól zewnętrznych, dawka ta podawana jest w porcjach, nazywanych frakcjami. W zależności od obranej metodyki z regóły potrzebne są 4 frakcje aplikowane w odstępie kilku godzin, do kilku dni.

W praktyce pacjent wprowadzony zostaje w narkozę i pod kontrolą doodbytniczo umiejscowionej głowicy USG zbierane są dane anatomiczne, dotyczące położenia i wielkości prostaty oraz położenia narządów z nią sąsiadujących. Na podstawie tych szczegółów opracowywany zostaje plan rozkładu dawki. Po otrzymaniu informacji z tego planu, umieszcza się w sterczu aplikatory w postaci długich, pustych w środku i ślepo zakończonych igieł, do których wsunięte zostanie później na kilka, do kilkudziesięciu sekund irydowe źródło promieniowania. Procesem wsuwania i przesuwania źródła irydowego z igły (aplikatora) do kolejnej igły, oraz ustalaniem jego pozycji i czasu przebywania w aplikatorze, steruje specjalny program komputerowy.

Obciążającymi pacjenta stronami tej metody jest:

  • kilkakrotne narażenie pacjenta na zabieg w narkozie
  • niekomfortowy, wielogodzinny pobyt pacjenta w łóżku szpitalnym z umiejscowionymi w okolicy krocza igłami (aplikatorami), w przerwie pomiędzy frakcjami naświetlania,
  • zwiększone ryzyko objawów ubocznych, spowodowane stosowaniem źródła naświetlania o silnej mocy dawki.