PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

Brachyterapia LDR

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak

Zabieg Brachytherapii LDR  też przeprowadzany jest w krótkiej narkozie.

Pod kontrolą sondy doodbytniczej, po opracowaniu specjalnym programem komputerowym trójwymiarowego planu rozkładu dawki naświetlania, umieszczome zostają w sterczu, za pomocą igieł-aplikatorów promieniotwórcze ziarenka izotopu Jod 125 (seeds). Igły (aplikatory) zostają ze stercza natychmiast usunięte. Zdeponowane w prostacie ziarna (seeds) pozostają tam już do końca życia.

W kilka godzin po zabiegu pacjent zwolniony zostaje do domu. Ryzyko powikłań jest w tej metodzie bardzo małe,… t.j. niższe niż w innych, operacyjnych i radiacyjnych technikach leczenia.
Skuteczność terapii w stadiach nowotworu ograniczonego do torebki prostaty sięga 85%-98%. (Blasko, 2004;Grimm, 2002; Zefelsky, 2005)

Zaletą metody Brachytherapii LDR jest:

  • bardzo wysoka skuteczność w zwalczaniu ograniczonej do narządu choroby nowotworowej stercza
  • minimalny stopień ryzyka objawów ubocznych, głównie nietrzymania moczu czy kału oraz zaburzeń seksualnych, w porównaniu z zabiegiem operacyjnym i z naświetlaniem z pól zewnętrznych, czy też Brachyterapią HDR,
  • minimalna inwazyjność umożliwiająca pacjentowi niemalże bezpośrednio po zabiegu prowadzenie normalnego, prywatnego i zawodowego życia.
  • jednorazowy, tylko kilkugodzinny kontakt z ośrodkiem terapeutycznym.


Technika Brachyterapii LDR różni się od innych metod leczenia promieniami jonizującymi, w tym również od Brachyterapii HDR.

Źródła promieniowania Brachyterapii LDR emitują wolno, w ciągłym procesie kwanty promieniowania, o bardzo niskiej energii, co inicjuje inne odpowiedzi komórkowe, w porównaniu do innych metod radiacji.

Przewaga Brachyterapii LDR w porównaniu z innymi technikami naświetlania gwarantowana jest poprzez:

  • inne oddziaływanie biologiczne promieniowania i prawdopodobnie przez to radykalniejszą eliminację komórek nowotworowych
  • lepszą ochronę zdrowych tkanek, dzięki możliwości precyzyjnego rozkładu dawki i skuteczniejszego mechanizmu biologicznej odnowy
  • możliwość deponowania przynajmniej dwukrotnie wyższej dawki promieniowania