PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

Radykalna operacja za pomocą robota

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak

Cel tej operacji jest taki sam, jak radykalnej operacji metodą tradycyjną, czy metodą laparoskopową, czyli usunięcie gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz węzłów chłonnych filtrujących płyn limfatyczny stercza.

Jest to jednak zrobotyzowana forma zabiegu, w którym sterowane z odległości przez chirurga urządzenie wykonuje czynności cięcia, usuwania i zespalania tkanek. Chirurg, operator, nierzadko siedzi poza salą operacyjną i mając przed sobą duży ekran monitora steruje ruchami tego urządzenia. Kamera i specjalne narzędzia chirurgiczne wprowadzone zostają do jamy brzusznej w podobny sposób, jak to ma miejsce w procesie przygotowania do operacji laparoskopowej, tj. przez kilka małych otworów w powłokach brzusznych. Do jamy brzusznej (tzw.jej części zaotrzewnowej) wtłoczone zostaje również powietrze, w celu polepszenia widoczności w polu operacyjnym.

Zalety radykalnej operacji za pomocą robota (da Vinci) mają polegać na polepszeniu precyzji techniki resekcji, dzięki znacznemu powiększeniu obrazu pola operacyjnego na monitorze, jak również dzięki możliwości dokładniejszego manipulowania narzędziami chirurgicznymi.

Metoda operacji za pomocą robota jest jednak jeszcze młoda. Z tego wzlędu brak jest naukowo opracowanych, profesjonalnych informacji, na temat jej skuteczności i związanych z nią ryzykiem objawów niepożądanych.