PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

"Radykalna" radioterapia

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak


TELETERAPIA i BRACHYTERAPIA

Techniki naświetlania promieniami jonizującymi.

Radykalne, lub tzw. definitywne naświetlanie raka stercza za pomocą promieni jonizujących może zastąpić operację i jest przeprowadzane na wiele sposobów. Do dyspozycji stoją tutaj urządzenia wytwarzające promienie poza organizmem człowieka i wysyłające je z pewnej odległości w kierunku zmiany chorobowej. Tę metodę określa się nazwą teleterapia, od greckiego słowa tele, t.j daleko.

Inną metodą jest umieszczanie źródła naświetlania, w postaci promieniotwórczego izotopu, bezpośrednio w dotkniętym chobą nowotworową narządzie, lub bezpośrednio w złośliwym guzie. Ta metoda nazywana jest brachyterapią, od greckiego słowa brachus (βραχύς), czyli blisko.

Od wczesnych lat naszego stulecia wiadomo, że do eradykalizacji, t.j. do całkowitego zniszczenia ogniska raka prostaty potrzebna jest duża dawka promieni jonizujących. Im większa dawka, tym ryzyko wznowy raka prostaty jest mniejsze.

W dotychczasowych badaiach statystycznych wykazano, że wyniki leczenia technikami Radioterapii we wszystkich stadiach rozwoju raka stercza są takie same jak wyniki zabiegów operacyjnych.