PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / ARTYKUŁ

Rak prostaty

AUTOR: Dr med. Andrzej Woźniak

Spis treści: 

Informacje ogólne

Rak stercza (prostaty) należy do najczęściej u mężczyzn wykrywanych nowotworów. Najwięcej przypadków raka gruczołu krokowego na świecie rejestruje się w USA, najmniej w Szanghaju.

W Europie Zachodniej należy on do drugiego pod względem częstotliwości nowotworu występującego u mężczyzn, co roku 2,6 miliona mężczyzn konfrontowanych jest z tym rozpoznaniem.

W Niemczech przybywa rocznie ok. 50 000 pacjentów dotkniętych tą chorobą. Roczna śmiertelność wynosi tam 12 000. W całej Europie Zachodniej umiera co roku 30 000 pacjentów na ten nowotwór.

W Polsce rak stercza pod względem zapadalności jest trzecim nowotworem złośliwym. Wyprzedzają go rak płuca i rak jelita grubego.

Zaobserwowano też stopniowe zwiększanie się zarówno zapadalności, jak i śmiertelności z powodu tej choroby w ciągu ostatnich lat. Zjawiska leżące u podstaw tych trendów nie zostały w pełni zdefiniowane. Prawdopodobnie istotne znaczenie wyjaśniające wzrost tych tendencji w Polsce mogą mieć: poprawa rejestracji chorób nowotworowych, zwiększenie liczby mężczyzn, u których oznacza się stężenie PSA, doskonalenie technik wykonywania biopsji stercza, zwiększenie ilości zabiegów udrażniania cewki moczowej, a przez to zwiększenie diagnostycznych możliwości oraz zmiany stylu życia i diety.

W Polsce szacuje się, że choroba ta występuje u 15-20 mężczyzn na 100 000 badanych.Częstotliwość jej występowania nasila się jednak z wiekiem. U dwudziestolatków nowotwór ten nie występuje prawie wcale, podczas gdy u mężczyzn po osiemdziesiątym roku życia obecność raka prostaty stwierdzana jest w 80-500 przypadków na 100 000 mężczyzn.

Przyrost zachorowalności w przedziale wieku 50-80 jest prawie czterdziestokrotny. U mężczyzn po 55 roku życia rak stercza stanowi najczęstszą przyczynę śmierci z powodu nowotworu.

Ryzyko śmierci tzw. „lifetime risk“ z powodu raka gruczołu krokowego w Europie oceniane jest na 1:28. Dla porównania ryzyko zejścia śmiertelnego w wypadku samochodowym wynosi 1:4000.

Śmiertelność w raku prostaty stoi na drugim miejscu w statystykach umieralności z powodu nowotworu u mężczyzn.  Ryzyko zakończenia życia z powodu raka płuca  jest jednak 350 razy większe.

Rak gruczołu krokowego (stercza, prostaty) zalicza się do wolno rozwijających się nowotworów! Oznacza to, że ryzyko śmierci spowodowanej przez ten nowotwór wraz z postępującym wiekiem jest coraz niższe!

U 30 % zmarłych siedemdziesięciolatków z innego powodu niż rak prostaty i u 60 % osiemdziesięciolatków zmarłych również z innego powodu stwierdzono w badaniach patologicznych tzw. uśpionego, tj. nie zagrażającego bezpośrednio życiu raka stercza!