A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: controllers/index.php

Line Number: 333

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: controllers/index.php

Line Number: 342

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: controllers/index.php

Line Number: 354

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: controllers/index.php

Line Number: 355

Nubrapol - Leczenie raka prostaty - Brachyterapia LDR
PL EN DE RU CZ
HOME / LEKARZ

Szanowna koleżanko. Szanowny Kolego

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z nas styka się na codzień z problematyką promieniowania jonizującego i z techniką Brachyterapii LDR. Dlatego przeznaczamy tę stronę dla naszego lekarskiego użytku. Zamieszczamy na niej podstawowe informacje dotyczące działania promieni, informacje dotyczące ochrony radiologicznej jak również postępowania w sytuacjach awaryjnych, związanych z Brachyterapią LDR. Ponad to zamieszczać tutaj będziemy skróty lub pełne artykuły z piśmiennictwa medycznego dotyczące Brachyterapii LDR, publikowane na świecie. Pragniemy namówić Państwa do współpracy. Dla koleżanek i dla kolegów kierujących do naszych ośrodków na leczenie pacjentów, przygotowaliśmy formularze kontroli jakości, obejmujące informacje o stanie zdrowia pacjenta przed zabiegiem i w kilku okresach czasu, po jego wykonaniu. Po ich statystycznym opracowaniu gwarantujemy dostęp do tych informacji, z uwzgędnieniem wszelkich zasad nienaruszalności danych osobistych, wszystkim pacjentom i opiekującym się nimi lekarzom. Swoje uwagi możecie państwo i państwa pacjenci przesyłać nam bezpośrednio elektronicznie do naszej skrzynki, lub drogą pocztową na nasz adres. Żaden z tych listów nie pozostanie bez odpowiedzi.

Dr.med. Andrzej Woźniak
Lekarz specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej

Źródło naświetlania

Jak zbudowane jest źródło naświetlania i jak powstają promienie?
Źródłem naświetlania jest isotop Jodu 125, o czasie połowicznego rozpadu 59,43 dni. Izotop ten zamknięty jest w metalowym cylindrze, najczęściej z tytanu, o długości 5 mm i średnicy 0,8 mm. W izotopie Jod 125 dochodzi do wychwycenia elektronu z orbity atomu (najczęściej z orbity K) przez niestabilne jądro atomowe, w którym proton po połączeniu sięz elektronem przemienia się w neutron.

Radiobiologia

W jaki sposób działają promienie na komórki tkanek zdrowych i komórki nowotworowe?
Promienie jonizujące oddziaływują w taki sam sposób na wszystkie komórki organizmów żywych, zarówno te zdrowe, jak i zmienione nowotworowo. Procesy te odbywają się na poziomie molekularnym, angażując do tego tysiące biochemicznych substancji. Bezpośredni kontakt  z fotonem, czyli falą elektromagnetyczną promieniowania (faza fizyczna) odbywa się w mili-ułamkach sekundy (ok. 10-16s.).

Ochrona radiologiczna

Czy personel medyczny i prywatne otoczenie pacjenta narażeni są na utratę zdrowia spowodowaną kontaktem z promieniowaniem jonizującym?
„Informacja o stopniu ryzyka uraty zdrowia, spowodowanego kontaktem z promieniowaniem jonizującym, dla personelu medycznego opiekującego się pacjentem poddanym Brachyterapii LDR raka prostaty i o ryzyku uraty zdrowiadla najbliższego otoczenia pacjenta“.

Sytuacje awaryjne

Spis treści:

Wskazania do zabiegu Brachyterapii LDR

Wskazaniem do zabiegu Brachyterapii LDR są lokalne stadia klinicznego zaawansowania nowotworu stercza TNM.

Uwzględniając stopień złośliwości w skali Gleasona, jak i wartości markera PSA podzielono je na trzy grupy ryzyka.

Przeciwwskazania do zabiegu Brachyterapii LDR

Przeciwwskazania do Brachyterapii LDR można podzielić na bezwzględne i na względne.

Kryteria wznowy raka prostaty

Kontakt w lekarz

fdasvfsd fds