PL EN DE RU CZ
STRONA GŁÓWNA / PLACÓWKI
l r

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2

Dane adresowe
Oddział Urologii
Adres:
Al. Jana Pawla II 7
44-330 Jatrzębie Zdrój
Dane kontaktowe
Lek.med. Stanisław Wawryka  
Tel. 32 4784422
Tel. 32 4784423
Tel. 32 4784420
E-mail: urol@wss2.pl

Leczenie raka prostaty przeprowadzamy w naszych pracowniach na zasadzie „terapii jednego dnia“ lub jako leczenie szpitalne, ograniczne do pobytu i obserwacji przez dwie lub trzy szpitalne doby. Uzależnione jest to od możliwości kooperującej z nami placówki Służby Zdrowia.

W naszej Pracowni leczenia raka prostaty metodą Brachyterapii LDR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju“pacjenci przyjmowani zostają na Oddział urologiczny w piątek po południu. W sobotę wykonywany jest zabieg, a w niedzielę przed południem, po kilkunastogodzinnej obserwacji i wykluczeniu komplikacji, pacjent wypisany zostaje do domu.

Zapraszamy koleżanki i kolegów, zainteresowanych techniką zabieguBrachyterapii LDR, i procedurami opieki nad pacjentem do odwiedzenia naszej pracowni w Jastrzębiu Zdroju w podanych dalej terminach przeprowadzania implantacji. W przyszłości zapraszamy również do odwiedzin w „Pracowniach leczenia raka prostaty metodą Brachyterapii LDR“ w innych ośrodkach medycznych w naszym kraju.
 

Pracownia leczenia raka prostaty metodą Brachyterapii LDR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2
w Jastrzębiu Zdroju

W sierpniu 2009 otworzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce „Pracownię leczenia raka prostaty metodą Brachyterapii LDR“.

Metoda Brachytherapii LDR jest powszechnie stosowana w onkologii urologicznej na zachodzie. Od przeszło piętnastu lat sprawdzano jej skuteczność najpierw w USA, później w Europie zachodniej. Jej bardzo wysoka skuteczność zestawiona z minimalnym ryzykiem komplikacji, w porównaniu z efektami zabiegu operacyjnego t.j. radykalną prostatektomią, czy też z metodą naświetlania z pól zewnętrznych sprawiły, że metoda ta jest już powszechnie stosowana za oceanem, …na medycznym rynku, który nie uznaje kompromisów. Za naszą zachodnią granicą Brachyterapia LDR otrzymała od kilku lat r status refundowany przez wszystkie t.j. przez państwowe i przez prywatne kasy ubezpieczeniowe.

Zabieg Brachytherapii LDR przeprowadzany jest w krótkiej narkozie. Biorą w nim udział: lekarz specjalista urolog, lekarz specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej, lekarz specjalista anestezjolog, fizyk medyczny, inspektor ochrony radiologicznej oraz personel pielęgniarski.

Pod kontrolą sondy doodbytniczej umieszczome zostają w sterczu, za pomocą igieł-aplikatorów promieniotwórcze ziarenka izotopu Jod 125 (seeds), na podstawie opracowanego wcześniej, specjalnym programem komputerowym, trójwymiarowego planu rozkładu dawki naświetlania.

W kilka godzin po zabiegu pacjent zwolniony zostaje do domu. Ryzyko powikłań jest bardzo małe. Skuteczność terapii w stadiach nowotworu ograniczonego do torebki prostaty sięga 98%.

Zabieg Brachyterapii LDR jest powszechnie na świecie uznawany za zabieg urologiczny. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju zabieg Brachyterapii LDR wykonywany jest przez lekarzy specjalistów Oddziału Urologii w kooperacji z zagranicznymi  specjalistami medycznej Spółki NUBRAPOL Sp. z o.o.

Chętnych do zapoznania się z tą bardzo skuteczną i obarczoną niewielkim stopniem ryzyka objawów ubocznych metodą, zapraszam do odwiedzenia naszej pracowni i do współpracy.

Ordynator Oddziału Urologii
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju
Lek.med. Stanisław Wawryka,
Lekarz specjalista urolog


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju

W 1972 roku rozpoczęto w Jastrzębiu Zdroju budowę szpitala. Z założenia miał zabezpieczać specjalistyczną opiekę medyczną przede wszystkim dla pracowników kopalń działających na terenie Jastrzębia Zdroju i Rybnickiego Okręgu Węglowego, dlatego przyjęto nazwę Szpital Górniczy. Ostatecznie do użytku Szpital został oddany w lipcu 1976 roku. 1 stycznia 1996 został przemianowany na Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, a w roku 1998 został przekształcony w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, jako wysokospecjalistyczna placówka ochrony zdrowia, posiada bogato wyposazone zaplecze diagnostyczno-terapeutyczne, dostępne zarówno w oddziałach jak i w Poradniach Specjalistycznych, Zakładzie Diagnostyki Obrazowej oraz w innych pracowniach diagnostycznych.

Obecnie na 641 łóżkach leczeni są pacjenci oddziałów: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Rehabilitacji, Neurochirurgii, Chirurgii ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Położniczo-Ginekologiczny, Otolaryngologii, Urologii, Gastrologiczno-Wewnętrzny, Kardiologiczno-Wewnętrzny, Nefrologiczno-Wewnętrzny ze Stacją Dializ, Okulistyki, Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów, Intensywnej Terapii Dziecięcej, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Neonatologii i Urologii.

Od 31 lipca 2009 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju podjął współpracę z NZOZ, Medyczną Spółką NUBRAPOL LTD sp. z o.o. oferując pacjentom leczenie raka prostaty metodą Brachyterapii LDR.