PL EN DE RU CZ
PLANOWANE TERMINY ZABIEGÓW:

2015-04-01 - W sprawie terminów prosimy o kontakt

l r

Brachyterapia LDR

Brachyterapia jest jedną z metod Radioterapii.
Medyczny termin Brachyterapia utworzony jest z dwóch słów, greckiego brachus  (βραχύς) czyli krótki oraz greckiego słowa (therapeuein, θεραπεύω) czy też słowałacińskiego (therapsida) terapiaoznaczając proces leczenia choroby i opieki nad pacjentem. Pojęciem radioterapeutycznym Brachyterapia, wziętym od słowa brachus określany jest krótki zasięg stosowanych w leczeniu promieni jonizujących, których działanie stwierdzone zostało w odległości od ułamków milimetra do kilku centymentrow, na dystansie od źródeł ich wytwarzania.

Pojęcie „Brachyterapia LDR“
Litery LDR pochodzą z języka angielskiego i oznaczają skrót słów „low dose rate“. Tłumacząc je na język polski słowa te znaczą one tyle co „mała moc dawki“. Małą mocą można leczyć chorobę posiadającą „wielką moc“, t.j. raka prostaty.

Interpretując problem choroby nowotworowej w sposób bardzo laicki należy zdać sobie sprawę z tego, że komórki rakowe można porównać do usychających liści silnego wcześniej drzewa. Choroba pnia rozpoczyna się od choroby kilku liści. Choroba ta posiada moc przerzucania  się z liścia na liść a przez to z gałęzi na gałąź na której schąć i obumierać będą kolejne liście prowadząc nieuchronnie do śmierci drzewa i jego korzeni.

CZYTAJ WIECEJ